Rowerki dla dzieci – wady i zalety

Rowerki dla dzieci – wady i zalety

Rowerki dla dzieci na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne, jednak, kiedy przyjrzymy się bliżej, okazuje się, że są zupełnie inne… Wybierając rowerek biegowy dla dzieci trzeba podjąć kilka ważnych decyzji, które zdecydują o bezpieczeństwie, komforcie i wygodzie malucha. W naszym artykule odpowiadamy na cztery najważniejsze pytania, wskazując wady i zalety konkretnych opcji.

Piankowe czy pompowane? Wady i zalety kół w rowerkach biegowych

„Piankowe, czy pompowane” – to najczęściej zadawane pytanie przez rodziców w trakcie poszukiwania idealnego rowerka biegowego. Nic dziwnego, ponieważ kółka to ważna sprawa. Sprawdźmy zatem różnice, wady i zalety oponek w dwóch wariantach.

Opony piankowe

Opony piankowe są lżejsze od pompowanych i nie można ich przebić, w związku z tym nie ma problemu z uzupełnianiem powietrza, łataniem dziurek, czy wymianą dętki. Warto wziąć jednak pod uwagę, że charakteryzują się znacznie mniejszą przyczepnością. Dlaczego? Koła z oponami piankowymi są po prostu mniej elastyczne od pompowanych, w związku z czym słabiej amortyzują jazdę oraz gorzej pokonują wszelkie nierówności.

Oponki piankowe dobrze sprawdzają się podczas jazdy w pomieszczeniach lub po płaskim terenie, jednak niezbyt dobrze radzą sobie w przypadku nierównych, zapiaszczonych i trawiastych powierzchni. Właśnie z tych względów opony piankowe w rowerkach biegowych dedykowane są raczej najmłodszym rowerzystom, którzy dopiero zaczynają trenować, więc drepczą/jeżdżą spokojnie i powolutku – bez większego ryzyka poślizgu. Kiedy maluch z czasem będzie przyspieszał i zacznie jeździć „swoimi drogami”, piankowe opony w porównaniu z pompowanymi obniżają komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Opony pompowane

Opony pompowane zapewniają rowerkom biegowym bardzo dobrą przyczepność i dobrze tłumią wstrząsy, gwarantując tym samym większą wygodę oraz bezpieczeństwo podczas jazdy na piaszczystych dróżkach, czy niewielkich wzniesieniach. Właśnie dlatego koła z dętką i gumową oponą są montowane w rowerkach biegowych dla aktywnych maluchów.

Opony pompowane w rowerkach biegowych dostępne są najczęściej w rozmiarach 10, 12 i 14 cali. Warto pamiętać, że dzięki upuszczeniu powietrza można w razie potrzeby nieco obniżyć wysokość rowerka lub nieco ograniczyć prędkość maluchów, które bardzo lubią mocno się rozpędzać. Jak zwykle jest jakieś, „ale”. Oponę pompowaną można przebić, więc należy zwrócić uwagę, aby maluch nie najeżdżał na szkło i inne ostre przedmioty. W razie czego jednak przebitą dętkę można łatwo wymienić.

Z hamulcem czy bez…Jaki rowerek biegowy wybrać?

Kolejne ważne pytanie. Wiele rowerków biegowych nie wyposażono w hamulec, ale czy jest on rzeczywiście niezbędny? W przypadku malutkich rowerzystów, którzy raczej drepczą, a nie jadą hamulec nie będzie potrzebny. Jednak w przypadku nieco starszego smyka, który lubi się rozpędzać oraz wjeżdżać na wzniesienia, rekomendowane są rowerki biegowe z hamulcem.

Niepodważalną zaletą hamulca jest fakt, że, maluch szybciej uczy się dostosowywać prędkość do jazdy, zwalniać i zatrzymywać się. To bardzo istotne, ponieważ te umiejętności przydadzą się, kiedy smyk przesiądzie się na klasyczny rower.

Decydując się na opcję z hamulcem pozostaje odpowiedź na pytanie, jaki wybrać – bębnowy, czy V-brake. Obydwa bardzo dobrze spełniają swoją funkcję, jednak opcja V-brake wymaga więcej regulacji, co więcej hamulec bębnowy jest bardziej odporny na brud i wilgoć. Należy sprawdzić ponadto, z jakiego materiału wykonana jest rączka. Oczywiście bardziej wytrzymałe są te wykonane z aluminium niż z plastiku.

Blokada skrętu kierownicy w rowerku biegowym. Bezpieczne czy nie? Którą opcję wybrać

Czy rowerek biegowy z blokadą (ogranicznikiem) skrętu kierownicy zwiększa, czy ogranicza bezpieczeństwo malucha? Zdania są podzielone. Część producentów montuje blokadę, która uniemożliwia mocne skręcanie kierownicą, w celu uchronienia malucha przed niekontrolowanym wychyleniem kierownicy i upadkiem.

Z drugiej strony część producentów stoi na stanowisku, że blokada tylko zwiększa niebezpieczeństwo, ponieważ podczas wywrotki maluch może „nadziać” się na kierownicę, która nie odchyli się w naturalny sposób, będąc blokowaną przez ogranicznik. Ponadto przeciwnicy blokady słusznie podkreślają, że rowerek biegowy z ogranicznikiem skrętu jest znacznie mniej zwrotny.

Drewniany czy metalowy?

OTO JEST PYTANIE…
Drewniane rowerki biegowe są przeważnie lżejsze od metalowych. Nie jest to jednak reguła. Rowerki metalowe wykonane są ze stali lub aluminium. Te ostatnie są bardzo lekkie, dzięki czemu ich waga zbliżona jest do modeli wykonanych z drewna.

Duże znaczenie ma oczywiście design. Drewniane rowerki biegowe mają często fantazyjny kształt, dzięki czemu można wybrać model, np. stylizowany na motocykl.

Istotną wadą drewnianych rowerków może być rzadkie zastosowanie hamulca oraz całkowity brak regulacji kierownicy.

Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką Prywatności.