Czy rowerek bez pedałów jest bezpieczny?

Bezpieczny rowerek bez pedałów, bezpieczny rowerek biegowy

Czy rowerek bez pedałów jest bezpieczny?

Oczywiście, że tak, pod warunkiem, że rowerek bez pedałów został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie maluchów, które, jak wiadomo, jest priorytetem rodziców oraz odpowiedzialnych producentów. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając pierwszy rowerek biegowy dla swojego dziecka.

Certyfikat ce i opinie rodziców

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy pierwszy rowerek dla Twojego dziecka posiada certyfikat CE (oznaczenie powinno być widoczne na opakowaniu). Jeśli tak, oznacza to, że produkt spełnia rygorystyczne wymagania bezpieczeństwa określone w dyrektywach Unii Europejskiej. Jeśli rowerek bez pedałów nie posiada certyfikatu, to zakup jest dość ryzykowny. W tym przypadku nie warto pozostawiać jednak żadnego marginesu ryzyka – chodzi przecież o bezpieczeństwo naszego dziecka.

Jakość i kształt

„Wysoka jakość materiałów” to naprawdę istotna sprawa. Jeszcze ważniejszy wydaje się kształt rowerka, ponieważ najbezpieczniejsze rowerki, takie jak KIDO, mają opływową linię – bez ostrych elementów, krawędzi i wystających śrub. Dzięki temu w razie złapania zająca lub kolizji z innym małym rowerzystą nasze dziecko uniknie skaleczenia lub dodatkowych siniaczków.

Waga rowerka ma znaczenie

Pamiętajmy, że brak pedałów sprawia, że dzieciaczek musi łatwo manewrować. W związku z tym bardzo istotnym kryterium, które ma wpływ na biezpieczeństwo malucha, jest waga rowerka. Jeśli konstrukcja jest lekka i jednocześnie solidna, dziecko może swobodnie balansować i łatwiej utrzymywać kontrolę, a w razie wywrotki rowerek biegowy nie przygniecie mocno dzieciaczka. Właśnie dlatego wszystkie elementy KIDO (rama, widelec oraz kierownica) wykonane są z lekkiego aluminium zamiast stali, dzięki czemu rowerek wraz z hamulcem waży nieco ponad 4 kg.

Siodełko dziecięcego rowerka

Siodełko w każdym rowerku dziecięcym jest bardzo ważne, a w rowerku bez pedałów – w szczególności. Istotne jest, aby siodełko było wyścielone miękką poduszeczką oraz by skutecznie niwelowało drgania. Wszystkie te cechy mają wpływ na minimalizowanie drgań, a tym samym na ochronę kręgosłupa małego rowerzysty. Mając to na uwadze, właśnie tak zaprojektowaliśmy siodełko rowerka KIDO, aby połączyć komfort z ergonomią jazdy.

Hamulec pierwszego rowerka

Hamowanie to bardzo ważna sprawa – powinno przebiegać łatwo i płynnie tak, aby maluszek mógł intuicyjnie zmniejszać prędkość i spokojnie się zatrzymać. Znakomicie sprawdza się hamulec bębnowy z możliwością regulacji siły hamowania. Rowerek KIDO został wyposażony właśnie w taki hamulec z klamką wykonaną z trwałego aluminium, podczas gdy większość dostępnych na rynku rowerków posiada klamki plastikowe.

Jak wiadomo, im mniej wystających elementów rowerka tym lepiej, dlatego warto wybrać model taki jak KIDO, w którym linka hamulcowa ukryta jest w ramie, eliminując ryzyko zaczepienia się o inne przedmioty.

Jakie kółka wybrać?

Duże znaczenie dla bezpieczeństwa i jednocześnie wygody malca mają koła. Mają one wpływ przede wszystkim na amortyzację, tłumienie drgań i wstrząsów, a także pozycję i stabilność dziecka oraz przyczepność rowerka do podłoża. Z tych względów rowerek KIDO został wyposażony w pompowane, pneumatyczne koła o wymiarach 12 x 1.75“, które gwarantują wyższy komfort jazdy niż oponki piankowe. Dlaczego? Opony pompowane są lepiej zamortyzowane, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w terenie, podczas gdy oponki piankowe mają dość słabą przyczepność, więc jazda przy dużej prędkości może powodować poślizgi. Z tego powodu opony piankowe polecane są raczej do jazdy w pomieszczeniach.

Kierownica rowerka

Płynna i komfortowa jazda zależy także od tego, czy kierownica jest wyposażona w łożyska. Warto także zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonane są rączki kierownicy i czy na końcach są dostatecznie szerokie, aby skutecznie zapobiegały otarciom i ześlizgiwaniu się dłoni maluchów. Oprócz opisanej powyżej budowy rączek KIDO posiada miękki ochraniacz, który minimalizuje urazy podczas ewentualnego upadku na kierownicę. Wszystkie te elementy mają duże znaczenie, a rowerki w podobnych cenach różnią się właśnie tymi „detalami”. W związku z tym, dokonując selekcji, można stworzyć listę elementów mających wpływ na bezpieczeństwo malucha i wybrać model, który ma ich najwięcej. Niech wygra najlepszy!

Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką Prywatności.