Moda na rowerki biegowe

Moda na rowerki biegowe

Dlaczego w ostatnim czasie tak wiele mówi się o rowerkach biegowych? Co jest w nich takiego wyjątkowego? Co sprawia, że są lepsze od rowerków wyposażonych w boczne kółeczka? W naszym artykule postaramy się wyjaśnić, na czym polega ta rowerkowa rewolucja i spróbujemy zmienić ważne pytania w konkretne odpowiedzi. A zatem jedziemy…

Krótko o długiej historii

Historia rowerków bez pedałów jest znacznie dłuższa niż mogłoby się wydawać, ponieważ jej początki sięgają XIX wieku, a dokładnie roku 1817. To właśnie wtedy niemiecki wynalazca Karl Drais wymyślił dorosłą wersję roweru bez pedałów, a kilkadziesiąt lat później Niemiecki Klub Rowerowy zaczął namawiać rodziców, by zdjęli pedały z rowerków swoich dzieci, zamiast mocować do nich kółka. Chodziło oczywiście o to, żeby skutecznie i bezproblemowo uczyć dzieciaczki utrzymywania równowagi. Okazało się, że eksperyment się powiódł a maluchy znacznie szybciej zaczęły przesiadać się na klasyczne rowerki. Co więcej, rodzice nie musieli biegać już za rowerkami z kijkami w ręku, ponieważ ich pociechy czuły się na tyle pewnie, że dodatkowe „wsparcie” nie było im potrzebne.

Rowerek biegowy – zdrowa zabawa

Rowerek biegowy zapewnia smykom nie tylko świetną zabawę, ale także edukację. Jak się okazuje dreptanie, a następnie jazda wspomaga prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy maluchów. Lekarze podkreślają, że obok nauki wierszyków, wyliczanek i piosenek pozytywnym bodźcem dla rozwoju intelektualnego małych dzieci jest także jazda na rowerku, a na rowerku biegowym w szczególności. Dlaczego? Naprzemienne ruchy, które wykonuje dziecko w czasie jazdy na laufradzie pozytywnie oddziałują na pracę oraz prawidłową synchronizację półkul mózgowych. Równie istotną korzyścią jest aktywność na świeżym powietrzu, która dotlenia mały organizm, pozytywnie wpływa na układ krążenia i pobudza do życia endorfiny malucha.

Szybkie „hop” na klasyczny rowerek

Jazda na rowerku biegowym to także forma aktywnej zabawy, która w naturalny sposób buduje pewność siebie maluchów zapewniając bezstresową naukę balansowania, intencjonalnych zmian kierunku oraz hamowania. Okazuje się, że dzieci szybciej, chętniej i łatwiej przesiadają się na klasyczny rowerek z rowerka biegowego niż z tradycyjnych rowerków wyposażonych w boczne kółeczka. Istotne znaczenie ma ponadto systematyczne zwiększanie pewności siebie małego rowerzysty, która przenosi się na inne aspekty rozwoju motorycznego i emocjonalnego.

Na rowerek biegowy wskakują 2-latki

Jak się okazuje maluszki szybciej i chętniej wskakują na rowerki biegowe, niż w przypadku tradycyjnych rowerków wyposażonych w boczne kółeczka. Tysiące rodziców potwierdza, że już dwulatki bez problemu zaczynają dreptać, a po niedługim czasie jeździć na rowerkach bez pedałów. Z czego to wynika? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że rowerek biegowy zapewnia najbardziej intuicyjną wersję jazdy w wersji krok po kroku – dosłownie i w przenośni. To właśnie prosta konstrukcja sprawia, że dziecko może skupić się na jednej czynności i uczyć się jazdy w swoim tempie – w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką Prywatności.