Jak dopasować rowerek biegowy i zmierzyć nóżkę dziecka?

Jak dopasować rowerek i jak zmierzyć nóżkę dziecka?

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak dopasować rowerek biegowy i jak zmierzyć nóżkę dziecka, aby zapewnić maluchowi prawidłową pozycję, komfort jazdy i bezpieczeństwo? To dwa bardzo ważne pytania, dlatego warto poznać konkretne odpowiedzi oraz praktyczne wskazówki.

Rowerek biegowy – jaki rozmiar?

Aby rowerek biegowy gwarantował maluchowi bezpieczną i dobrą zabawę oraz właściwie spełniał swoją funkcję edukacyjną, musi być idealnie dopasowany do sylwetki malucha. Wielu rodziców wybiera rowerki „z zapasem”, aby nowe dwa kółeczka posłużyły dziecku jak najdłużej. Tymczasem kupno zbyt dużego rowerka biegowego może jedynie zniechęcić dzieciaczka do jazdy, ponieważ mały rowerzysta nie może komfortowo siedzieć na siodełku, ani swobodnie odpychać się nóżkami. Warto pamiętać, że rowerek nie może być także zbyt mały. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Na początku nauki dzieciaczek „chodzi”, jednak gdy z czasem maluch zaczyna przyspieszać, podnosi nóżki w czasie jazdy, skrzywia sylwetkę i jest mu niewygodnie.

kids-on-bikes

Czy wiesz, że…

Aby swobodnie tuptać/jechać na rowerku biegowym, Twój dzieciaczek powinien, siedząc na siodełku, mieć całą stópkę na podłożu a nóżkę lekko zgiętą w kolanie. Właśnie dlatego minimalna wysokość siodełka powinna być nieco mniejsza niż długość nóżki Twojego małego rowerzysty.

Jak dopasować rowerek biegowy?

Pamiętajmy, że maluchy – nawet w takim samym wieku – bardzo często znacznie różnią się od siebie wzrostem i, co bardzo ważne, sylwetką. W związku z tym, przypisanie rowerka do wieku lub informacja o rozmiarze kółek to jedynie wskazówka do podjęcia optymalnej decyzji.

Aby szybko sprawdzić, czy wielkość konkretnego rowerka biegowego jest właściwa dla naszego dziecka należy w pierwszej kolejności zmierzyć długość jego nóżki. To zdecydowanie najważniejsza informacja, ponieważ miarę należy porównać z wysokością siodełka, a następnie wyregulować ustawienia rowerka tak, aby maluch wygodnie na nim siedział. W dobrze dopasowanym rowerku biegowym dziecko powinno całą stópką dotykać podłoża, natomiast rowerek dla dziecka jest za duży, jeżeli przy całkowicie obniżonym siodełku maluch nie dosięga do podłoża w ogóle lub jedynie paluszkami, albo przechyla się na boki, aby podeprzeć się jedną nóżką.

Pomiar nóżki dziecka

Aby zapewnić maluchowi wygodną, bezpieczną i ergonomiczną jazdę trzeba zatem zmierzyć nóżkę.

Jak to zrobić? To dziecinnie proste:

  1. Ustaw dziecko pleckami do ściany – maluch powinien mieć na nóżkach buciki.
  2. Włóż dziecku między nogi książkę – tak wysoko jak to możliwe.
  3. Zmierz odległość między grzbietem książki a podłogą (w cm).

To wszystko – teraz znasz długość nóżki swojego małego rowerzysty!

06

Mamo, tato pamiętaj!

Najważniejsza jest długość mojej nóżki – nie kupujcie mi rowerka „na oko” lub sugerując się tylko moim wiekiem.

Nóżkę zmierzcie mi w buciku i wybierzcie dla mnie rowerek, w którym minimalna wysokość siodełka jest nieco mniejsza od długości mojej nóżki.

Czy nóżkę mierzyć w pieluszcze, czy bez?

To zależy od tego, czy maluch będzie przez najbliższe miesiące jeździł na swoim pierwszym rowerku w pieluszce, czy bez. Jeśli planujemy wkrótce przekonać naszego smyka, żeby zrezygnował z pieluszki, to oczywiście pomiaru warto dokonać w wersji „bez”.

Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką Prywatności.